Zamienniki opon – jak odpowiednio dobrać rozmiar opon?

Zamienniki opon są alternatywą dla fabrycznych, oryginalnych opon, które można zamontować w danym aucie. Eksperci zalecają jednak, aby średnica między nowym a starym ogumieniem nie różniła się więcej niż o 2%. Dlaczego zatem stosuje się zamienniki? Jak wygląda dobór zamienników opon?

Zamienniki opon – co to jest?

Na ogół zamienniki opon stosuje się wówczas, gdy felgi mają zostać wymienione na większe niż te seryjnie zamontowane. W momencie gdy, rozmiar zostanie wybrany w nieprawidłowy sposób, prędkościomierz będzie pokazywał nieprawidłowe wartości, koło będzie ocierać o nadkole lub się w nim nie zmieści.

Gdzie można znaleźć takie zamienniki opon? Bardzo często producenci ogumienia sami umieszczają tabele zamienników opon w instrukcji do swoich produktów. W ten sposób można szybko i wygodnie sprawdzić, jaki rozmiar będzie odpowiedni w przypadku danego modelu samochodu. Jeśli takiej tabeli nie ma można posłużyć się kalkulatorem zamienników opon.

Jak działa kalkulator zamienników opon?

Najpierw trzeba wybrać rozmiar aktualnej opony, a potem z tabeli odczytać jaki rozmiar będzie odpowiedni dla nowej felgi. Zwykle proponowana opona ma taką samą lub zbliżoną wysokość i powinna bez problemu zmieścić się w nadkole. Kalkulator nie pokazuje jednak, czy koło wejdzie na szerokość. To już trzeba sprawdzić samodzielnie.

zamienniki-opon-2

Na ogół kalkulatory pokazują jedynie zamienniki opon, których wysokość jest do 2% mniejsza niż wysokość opony wzorcowej. Przy większych różnicach wskaźniki takie jak licznik kilometrów czy prędkościomierz mogą bowiem zacząć przekłamywać informacje. Trzeba również zdawać sobie sprawę z tego, że kalkulator opon nie jest nieomylny. Przy zmianie rozmiaru opon np. z 14- calowych na 19-calowe trzeba liczyć się z tym, że nie będzie do nich pasować np. tarcza hamulcowa. Poza tym kalkulator nie uwzględnia marki auta i innych parametrów.

Najczęściej, aby skorzystać z kalkulatora trzeba znać wysokość całej opony. Można ją w prosty sposób obliczyć, biorąc średnicę felgi opony i dwukrotność profilu. Jak z kolei można obliczyć profil? Tutaj sprawa jest prosta – informacja na ten temat znajduje się na oponie (druga cyfra rozmiaru).

zamienniki-opon-3

Zamienniki opon jak dobrać je odpowiednio?

Podczas poszukiwania zamiennika opon warto wziąć pod uwagę jeszcze indeksy nośności i prędkości. Na ogół zmienia się opony z mniejszej felgi na większą, rzadziej w drugą stronę. Wówczas okazać się może, że zmniejszył się również indeks nośności czy prędkości opony. Tymczasem są to bardzo ważne parametry z punktu widzenia bezpieczeństwa jazdy i należy o nich bezwzględnie pamiętać. Jeszcze inną kwestią jest to, że w przypadku opon letnich istnieje ustawowy obowiązek stosowania opon z odpowiednimi indeksami. Nie zastosowanie się do tego przepisu skutkować może  otrzymaniem mandatu w czasie kontroli drogowej.

Wybierając zamienniki dla swoich opon należy pamiętać, że indeks nośności musi być taki sam lub wyższy niż ten stosowany fabrycznie. Jeśli zasada ta nie będzie zachowania, może dojść do odkształcania się opony w czasie jazdy i szybszego zużywania się ogumienia. W skrajnych sytuacjach opony mogą popękać.