Jak prawidłowo montuje się opony? Nie daj się oszukać wulkanizatorowi!

W czasie wymiany opon warto dokładnie obserwować pracę mechaników i zwrócić uwagę na ewentualne błędy, które mogą popełnić. Wszelkie nieprawidłowości powodują dodatkowe wydatki, a w najgorszym wypadku poważne usterki i zagrożenie w czasie jazdy.

Wymiana opon – zasady

Wymianę rozpoczyna się od zdjęcia starej opony z felgi. Przed założeniem nowej opony należy sprawdzić stan zaworu i jeśli będzie to konieczne, zamontować nowy. Zawory najlepiej zmieniać co dwa lata, warto jednak kontrolować ich działanie przy każdej wymianie opon. Trzeba również pamiętać, że niezabezpieczona maszyna do montażu opon może zarysować felgę, zwłaszcza jeśli jest wykonana ze stopów metali lekkich. Dlatego elementy montażownicy stykające się z powierzchnią obręczy, powinny mieć nakładki z plastiku. Przed osadzeniem nowej opony na feldze jej powierzchnię pokrywa się preparatem uszczelniającym.

Prawidłowe wyważenie opon

Bardzo ważną czynnością, którą wykonuje się zawsze po przeprowadzeniu wymiany, jest wyważenie kółDobry fachowiec potrzebuje małej liczby ciężarków do uzyskania właściwego efektu. W profesjonalnym warsztacie pracownicy dokładnie oczyszczą koła – tylko wtedy wyważenie będzie naprawdę precyzyjne. Warto również sprawdzić na jaką dokładność ustawiona jest wyważarka, ponieważ zdarza się, że serwisy próbują zwiększyć tempo pracy kosztem jakości usługi. Prawidłowe wyważenie opon będzie możliwie, jeśli dokładność urządzenia wynosi do 5 gramów.

Opony kierunkowe jak zakładać?

Na boku każdej opony kierunkowej znajduje się oznaczenie umożliwiające prawidłowy montaż. Kierunek toczenia opony powinien być zgodny z kierunkiem ruchu samochodu. Niewłaściwy montaż powoduje zagrożenie w czasie jazdy po mokrej nawierzchni, dlatego przy każdej wymianie należy kontrolować efekt pracy wulkanizatora.

Gdzie wymienić opony?

Samodzielna zmiana opon nie jest dobrym pomysłem, takie zadanie należy zlecić fachowcowi, który wie jak zdjąć oponę z felgi oraz wykonać pozostałe czynności. Lepiej unikać sezonowych punktów wymiany, powstających głównie jesienią, kiedy popyt na takie usługi jest najwyższy. Wymiana i wulkanizacja opon w nowoczesnych samochodach wymaga sprawnego sprzętu, a także profesjonalnego przeszkolenia pracowników. Użycie nieodpowiednich narzędzi i niewłaściwe zdejmowanie opon może spowodować uszkodzenie ogumienia lub czujników ciśnienia zamontowanych w kole. Wiele usterek, np. zerwanie stopki opony, jest niemożliwa do zauważenia, a osłabienie konstrukcji opony może spowodować jej rozerwanie w czasie jazdy.