Opony zimowe – czym się kierować przy zakupie?

Faktem jest, że od pewnego czasu polscy kierowcy coraz częściej dostrzegają zależność między rodzajem stosowanego ogumienia, a bezpieczeństwem na drodze. Komfort prowadzenia auta i bezpieczeństwo zapewniają nie tylko nowoczesne systemy czy dobre hamulce, ale również miejsca, w których auto bezpośrednio dotyka nawierzchni, czyli koła. O ile w sezonie letnim o wiele łatwiej ustrzec się przed poślizgiem, tak zimową porą utrata przyczepności niejednokrotnie bywa codziennym standardem.  Jakie opony zimowe wybrać do podróży naszym autem? Czym ten typ opon różni się od ogumienia letniego lub całorocznego?

ślad bieżnika opony zimowej
Wybór opon zimowych powinien być przemyślany

Z czego robi się „zimówki”?

Opony zimowe są produkowane z mieszanki gum o specyficznych właściwościach. Przy niskich temperaturach nie stają się one twarde tak szybko, jak byłoby to w wypadku opon letnich. Dzięki temu mają lepszą przyczepność do drogi. Opony wielosezonowe powstają z mieszanki pośredniej, która zachowuje się poprawnie w średnich warunkach pogodowych zarówno latem jak i zimą, jednak przy skrajnych temperaturach traci na swoich właściwościach. Natomiast jazda zimą na letnich oponach może skończyć się wpadnięciem w poślizg lub brakiem możliwości podjazdu pod nawet niewielką stromość.

Jakie opony zimowe wybrać?

Czytajmy etykiety. Z nich dowiemy się, jaka jest wydajność energetyczna czyli zużycie paliwa przy danej oponie, jaka jest jej przyczepność na mokrej nawierzchni i jaki poziom hałasu emituje podczas toczenia. Jeśli dokonujemy zakupu przez Internet, takie dane będą znajdować się w opisie produktu.

Wiele informacji znajdziemy też na samej oponie. Również tutaj poza rokiem produkcji opony mamy różne oznaczenia. Symbol M+S oznacza ogumienie błotno-śniegowe, ale nie jest to zatwierdzane żadnym atestem. A co oznacza wpisana w górę śnieżynka na oponie? To znak zatwierdzony przez Stowarzyszenie Producentów Opon i Gumy. Wybierając taką oponę mamy pewność, że jest ona zimowa. Posiada zatem odpowiedni certyfikat, który dana opona zdobyła podczas testów.

Jaki bieżnik w oponach zimowych będzie odpowiedni?

Jeśli zakładamy używane opony, sprawdźmy przedtem głębokość bieżnika, która powinna wynosić minimalnie 1,6 mm. W przypadku zimówek warto jednak, by wynosiła ona około 4 mm. Co więcej, gdy planujemy zakup opon zimowych to niezwykle ważnym elementem jest rodzaj bieżnika na oponie. Odpowiednie ułożenie lameli pozwala na lepsze odprowadzanie wody spod opony, a także zapobiega ślizganiu się na śniegu. Pod tym względem dość popularne są też opony z bieżnikiem w kształcie litery V, które dobrze odprowadzają pośniegowe błoto. Jeśli mamy małe auto z niewielkimi kołami, możemy wybrać tańsze opony, które mają symetrycznie ułożone bloki bieżnika po obu stronach koła.

zużyta opona jako huśtawka
Zużyta opona nie nadaje się już do jazdy

Jaka cena?

Tutaj wszystko zależy od klasy opon. W klasie Premium ceny opon zimowych są zależne nie tylko od rodzaju bieżnika czy innych parametrów, ale też od wielkości opony w naszym samochodzie. W tym przypadku mówimy o oponach najwyższej jakości, czyli najbezpieczniejszych. Możemy również znaleźć chińskie produkty, o podobnych do topowych marek właściwościach, ale taka opona posłuży nam zdecydowanie krócej. Istnieją także opony bieżnikowane, tzw. nalewki, które są cięższe od standardowej opony, co związane jest z faktem, że do opon bez bieżnika doczepiany jest zupełnie nowy bieżnik. W takich sytuacjach nie możemy być do końca pewni, czy są to prawidłowo wykończone produkty a co za tym idzie – bezpieczne.

podróż samochodowa zimą
Podczas zimowej podróży odpowiednie ogumienie jest podstawą

Dokonując wyboru opon zimowych zwróćmy szczególną uwagę na ich parametry techniczne oraz opinie na ich temat. Jeśli nie jesteśmy przekonani co do zakupu, zawsze warto dopytać fachowca. Czasem warto przeznaczyć większą kwotę na opony klasy Premium, które konserwowane przez wiele sezonów, będą nam dobrze służyły.