Czy prędkość jest jedyną przyczyną wpadania w poślizg?

Ryzyko wpadnięcia w poślizg jest szczególnie duże w okresie jesienno-zimowym. Kałuże, lód, śnieg i leżące liście są czynnikami, które sprawiają, że auto ślizga się po nawierzchni drogi. Jednak poślizg na drodze może mieć miejsce o każdej porze roku i to bez względu na doświadczenie i umiejętności kierowcy. Powodem może być też prędkość.

oblodzona droga
Na oblodzonej jezdni bardzo łatwo wpaść w poślizg

Poślizg samochodu – dlaczego do niego dochodzi?

Poślizg to zjawisko, które u wielu osób wywołuje przerażenie. W okresie jesienno-zimowym należy zwrócić szczególną uwagę na pojawiający się na drodze lód. Bardzo groźny jest przede wszystkim tzw. czarny lód, a więc gołoledź, której nie widać na pierwszy rzut oka. To zjawisko niewidoczne, a przy tym występujące tylko miejscowo, co osłabia czujność kierowców. Jednak nie jest to jedyna przyczyna powstawania poślizgów. Innymi przyczynami poślizgów na drogach są nadmierna prędkość czy zbyt mocny skręt kół.

Większą ostrożność należy zachować na mostach, wiaduktach oraz w otoczeniu zbiorników wodnych. Czasami do poślizgu doprowadzić może nawet niewielka plama oleju na drodze, dlatego kierowca powinien zachować koncentrację przez cały czas. W przeciwnym wypadku, gdy dojdzie do zagrożenia, nie będzie umiał w porę na nie zareagować. Ponadto, kluczowe znaczenie mają opony, które powinny być dopasowane zawsze do pory roku – bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów wielokrotnie zależy właśnie od ich przyczepności.

Zjawisko aquaplaningu

Aquaplaning ma miejsce wówczas, gdy woda gromadzi się pod oponami szybciej, niż ciężar samochodu jest ją w stanie wyprzeć. W efekcie znajdująca się pod ciśnieniem woda tworzy pod oponą cienką warstwę, które oddziela gumę od nawierzchni drogi. W ten sposób opona traci przyczepność, a kierowca traci kontrolę nad autem. Im więcej jest wody i im większa jest prędkość, tym większe jest niebezpieczeństwo. Samochód, który nie ma przyczepności jest trudny w sterowaniu i ciężko nim zahamować.

Do powstania zjawiska aquaplaningu przyczynia się w dużej mierze prędkość, gdyż opony nie mają czasu na odprowadzanie wody. Jednak w tym przypadku dużą rolę odgrywają również i inne czynniki. Okazuje się, że niektóre wzory bieżnika odprowadzają wodę skuteczniej niż inne. W dzisiejszych czasach producenci projektują nawet specjalne opony z myślą właśnie o jeździe na mokrej nawierzchni. Ponadto im większa jest opona, a zarazem powierzchnia kontaktu z podłożem, tym  mniejsze ryzyko powstania zjawiska aquaplaningu.

wycieraczki podczas deszczu
Deszczowa pogoda powinna zmuszać nas do ostrożniejszej jazdy

Na zwiększenie ryzyka powstania tego niekorzystnego zjawiska wpływ mają również rodzaj nawierzchni, na której porusza się auto, ciężar pojazdu oraz zarówno nadmierne, jak i niedostateczne napompowanie opon.

Jak wyjść z poślizgu?

Jak hamować kiedy już dojdzie do poślizgu? – To pytanie, które zadaje sobie wielu kierowców. Najlepszym rozwiązaniem jest prewencja, więc unikanie wpadania w poślizg poprzez dostosowywanie prędkości jazdy do warunków panujących na drodze.

W obecnych czasach większość aut konstruuje się tak, aby dochodziło w nich do poślizgów podsterownych. Okazuje się bowiem, że kierowca gdy dochodzi do poślizgu często odruchowo puszcza pedał gazu. Wówczas samochód traci prędkość i po chwili odzyskuje przyczepność. Ponadto dobrze jest nie zwiększać kąta skrętu kół, gdyż utrudnia to odzyskanie stabilnego toru jazdy.