Porady

A czy Ty wiesz, jak długo należy ładować akumulator? Sprawdź!

126Views

Według statystyk rozładowanie akumulatora jest zdecydowanie najczęstszą usterką, z jaką mają do czynienia właściciele samochodów osobowych. Baterie podlegają naturalnemu zużyciu, jednak każdy właściciel ma wpływ na wydłużenie okresu eksploatacji tego elementu w swoim pojeździe. Jedną z najważniejszych czynności jest dbanie o to, aby akumulator miał jak najwyższą sprawność, a to zależy od stopnia jego naładowania. W tym poradniku podpowiemy Ci, jak długo należy ładować akumulator samochodowy, bo okazuje się, że większość kierowców nie ma o tym pojęcia.

 

Dlaczego to takie ważne?

Sprawny akumulator to bezproblemowe uruchamianie samochodu nawet przy bardzo niskiej temperaturze (oczywiście o ile stan alternatora, rozrusznika i układu wtryskowego także jest bez zarzutu). Gdy auto nie chce odpalić, zwykle pierwsze podejrzenie pada właśnie na akumulator.

Objawem niskiego napięcia akumulatora jest przygasanie wszystkich kontrolek podczas próby odpalenia oraz bardzo ciężkie kręcenie rozrusznika.

W takiej sytuacji kierowca może podjąć próbę reanimowania akumulatora, szczególnie jeśli bateria jest względnie nowa i nie powinna stracić sprawności w wyniku naturalnego zużycia. Niezbędne jest jednak, aby wiedzieć, ile powinno trwać ładowanie akumulatora. Zbyt krótkie spowoduje, że bateria nadal będzie niesprawna. Z kolei zbyt długie może w skrajnym przypadku doprowadzić do tzw. zagotowania akumulatora i jego trwałego uszkodzenia.

 

Jak długo ładować akumulator?

To zależy od kilku czynników:

  • Stopnia rozładowania akumulatora,
  • Wielkości prądu użytego do ładowania,
  • Napięcia ładowania.

W pełni naładowany akumulator osiąga napięcie maksymalnie 14,4 V. Jeśli dysponujesz prostownikiem z regulacją natężenia prądu, to akumulator konwencjonalny (nie bezobsługowy) powinien być ładowany prądem o wartości 10% pojemności baterii. Czyli: dla akumulatora o pojemności 80 Ah należy ustawić prąd maksymalny 8 A. Jak łatwo policzyć proces naładowania całkowicie rozładowanej baterii powinien zająć maksymalnie 10 godzin.

W przypadku akumulatora bezobsługowego dobrym zwyczajem jest podzielenie procesu ładowania na dwie fazy. Pierwsza powinna trwać około 20 godzin, kiedy to natężenie prądu jest ustawione na 1/4 pojemności znamionowej baterii. Faza druga trwa około 4 godziny, a natężenie prądu zostaje zmniejszone do 0,025 pojemności znamionowej akumulatora. Czyli: jeśli akumulator ma 80 Ah, w pierwszej fazie ładujemy go z natężeniem 20 A, a w drugiej 2 A.

 

Jeśli nie dysponujesz prostownikiem z regulacją natężenia prądu, stosuj się do uniwersalnej zasady, zgodnie z którą rozładowany akumulator należy ładować przez około 10 godzin.

 

Co jeszcze ma wpływ na poprawne ładowanie akumulatora?

Przede wszystkim dobry prostownik. Od tego właściwie trzeba zacząć, bo porządne urządzenie zdejmie z głowy kierowcy obowiązek pilnowania długości ładowania baterii. Nowoczesne prostowniki są wyposażone w diody sygnalizujące stopień naładowania akumulatora. Niektóre urządzenia mają nawet funkcję automatycznego przerywania procesu po wykryciu, że bateria jest już w pełni sprawna.

 

Pamiętaj!

Na prostowniku nie wolno oszczędzać. Nie kupuj tanich urządzeń niewiadomego pochodzenia, które nie tylko wykazują się bardzo niską skutecznością ładowania, ale wręcz mogą uszkodzić akumulator i instalację elektryczną samochodu!

 

Poprawne ładowanie akumulatora w samochodzie ma duży wpływ na wydłużenie sprawności baterii, a tym samym pozwala oddalić konieczność zakupu nowego, dość kosztownego przecież elementu.

admin
the authoradmin
W branży oponiarskiej od kilku lat, zajmuje się m.in aktywnością firmy w Internecie. Prywatnie także pasjonat motoryzacji. Lubi być pierwszy pod kolejnymi światłami :) Aktualnie jeździ na: General Altimax HP, Vredestein Snowtrac 3. Ulubiona właściwość opon: cisza.

Dodaj komentarz

X