Eksploatacja opon

DOT – czyli jak się czyta datę opony. To proste!

8.55KViews

Data opony jest wytłoczona na jej boku. Poprzedzona jest skrótem DOT (który jest angielskim skrótem Department Of Transport). Datą opony są ostatnie cztery cyfry ciągu liter i cyfr.

Oznaczają one: tydzień oraz rok produkcji opony. Tak więc jeżeli DOT opony to 1212 to znaczy że opona została wyprodukowana w dwunastym tygodniu 2012 roku. Jeżeli natomiast DOT naszej opony składa się tylko z trzech cyfr oznacza to że opona została wyprodukowana przed rokiem 2000. Na przykład jeżeli DOT’em są cyfry 159 oznacza to że dana opona została wyprodukowana w piętnastym tygodniu 1999 roku.

Pamiętajmy, aby nie użytkować opon starszych niż 10 lat!

Paweł
the authorPaweł
W branży oponiarskiej od 2006, zajmuje się m.in aktywnością firmy w Internecie. Zaczynał przygodę z oponami od serwisu opon - zna montaż opon od podszewki. Auto marzeń: Mercedes G (najlepiej AMG). Aktualnie jeździ na: Continental SportContact 3, Michelin Alpin A4. Ulubiona właściwość opon: przyczepność.

41 komentarzy

  • @Matejko: nie da się jednoznacznie odp., to zależy od bardzo wielu czynników (styl jazdy, stan techniczny samochodu etc.), niemniej przy normalnej jeździe dobre opony powinny min. te 20 tys. przejechać.

   • 20 tysięcy? Robię prywatnie 30 tysięcy rocznie, w tym większość na kołach letnich, więc miałbym co sezon zmieniać opony? Dobre opony, które są odpowiednio użytkowane jeżdżą u mnie spokojnie trzy sezony, więc wytrzymują 60 tysięcy. Oczywiście nadal mają jeszcze trochę "mięsa" do ogranicznika, więc nie ma mowy o dojeżdżaniu gum do zera.

  • Z moich obserwacji nowe opony wytrzymują tak na 40-60tys w zależności od marki opon, samochodu, stylu jazdy etc.:)

 • Fajnie opisane, ja nie wiedziałem tego, że trzeba szukać tam, gdzie jest napis DOT i czasem miałem problem który rząd cyfr to jest data produkcji opony…

   • Cześć, coś nie gra z tym zapisem… czy zamiast "x" nir był tam czasem trójkącik? Jeśli był to rocznik opony 1997 a jak faktycznie to "x' to może być albo 1997 albo nawet 1987 :)

 • Pisze o nowych oponach dunlop winter response2. Przy odbiorze przesyłki mialem problem z odczytaniem daty. Ponieważ na oponie nie ma oznaczenia "DOT" ? Sam numer jest na oponie i data ale brak literek "DOT"

  • Może tak się zdarzyć, najważniejsze to numerki :), czasami też napis DOT jest niewyraźny. Dlatego warto sprawdzić z obydwu stron opony.

 • na każdej oponie z czterech zachodzi identyczna sytuacja a numery z data są tylko na jednej stronie. Opona jest nowa i dlatego trochę mnie to zaskoczyło. Dziękuje za odpowiedź :)

 • Mam problem z rozkodowaniem opony oznakowanej : DOT 8S- numer 0889 z symbolem T , obok zacierane pole numerowe/ daty/ gdzie są zarysy / tzrech znaków ?? . Mam prośbę jak potraktować taką sytuację ?!

  • Trudno powiedzieć, dziwnie to wygląda. Patrzył Pan z dwóch stron opony? DOT jest tłoczony na obydwu stronach jednak na jednej jest tylko oznaczenie techniczne i to może być właśnie na co Pan patrzył. Proszę zerknąć z drugiej strony opony!

 • 20tys?! Chcesz mi powiedzieć że opony powinienem zmieniać co pół roku? Skąd taki pomysł? Chyba ilość kilometrów jaką można przejechać wyznacza zużycie bieżnika opony. Czyli znaczniki minimalnej głębokości. Jak się do nich zbliżamy to czas na zakup nowego kompletu opon. Generalnie stan opony ocenia się po dwóch czynnikach: czas i głębokość bieżnika. Jak któryś z nich zostaje przekroczony czas na wymianę opony. I tak naprawdę ilość kilometrów jest tu drugorzędna.

 • WITAM. na pirelli carving mam dot xa uu j535 . kupiłem je nowe 3 lata temu. jedną uszkodzilem musze dokupić jaki to rok???

  • To raczej nie jest numer DOT. Proszę zerknąć jeszcze raz na oponę i poszukać prawidłowego oznaczenia.

 • Witam
  Panie Rafale potrzebuje opony letnie do Renault Thalia 1,4 dla koleżanki rozmiar 175/65/14. Co Pan poleca???
  Widze ze w miare dobrej cenie jest Uniroyal, lub Firestone. Tak gdzie do 140zł za oponkę

 • Witam. Proszę o informację. Opona Firestone. Made in Spain. Podaję oznaczenia /wszystkie/. DOT WFE1 B6N T 431 . w „kole” E8 Następnie cyfry 02 0006 . Nie mogę tego rozszyfrować. Za wyczerpującą i szybką odpowiedź. Dziękuję. Pozdrawiam. M.B.

  • To są oznaczenia techniczne – proszę zerknąć na DOT po drugiej stronie opony. Być może opona została zamontowana numerem DOT do wnętrza!

 • Witam. Kupiłem opony Michelin ALPIN 5 i 3 opony są z datą produkcji 4314 a czwarta opona jest z 2215.czy ma to jakieś znaczenie dla użytkowania opon? Wszystkie są z tego samego modelu

 • Ogólnie to opona jest testowana tak aby bez bieżnika przejechała dobę z prędkością 60km/h przy odpowiednim obciążeniu bez jej uszkodzenia, a jak z bieżnikiem to określić to pewnie tak jak wcześniej było opisane że zależy wszystko od stylu jazdy i stanu pojazdu bo ciężko jest określić jak szybko będzie się zużywał (istotna może być nawierzchnia po której się jeździ oraz obciążanie pojazdu).

  • To wygląda na jakieś oznaczenie produkcyjne, ciężko mi powiedzieć. Teoretycznie nr DOT powinien gdzieś być, proszę zerknąć jeszcze raz na obie strony opony.

Dodaj komentarz

X