Opony zimowe

Które lepsze na śnieg? Wybór opon zimowych.

305Views

Niebawem sezon zimowy i staniemy przed wyborem zakupu opon zimowych. Zakup, zakupem, ale które lepsze, symetryczne, asymetryczne, a może kierunkowe? Opona z bieżnikiem symetrycznym posiada niski stopień zaawansowania technologicznego i dlatego najczęściej zakładana jest w małej i średniej wielkości samochodach osobowych i dostawczych.

W oponach z bieżnikiem asymetrycznym, zewnętrzna strona ma większe i bardziej masywne bloki bieżnika, dzięki czemu zapewnia bardzo dużą stabilność na zakrętach, zapobiega zbyt szybkiemu zużyciu żeber bocznych opony oraz poprawia przyczepność boczną. Wewnętrzna strona bieżnika jest odpowiedzialna za odprowadzanie wody i błota oraz przyczepność podłużną. Dzięki swym cechom bieżnik poprawia takie parametry jak napęd i hamowanie. Bieżniki asymetryczne mają zastosowanie coraz częściej w samochodach średniej i wysokiej klasy.

Największe zastosowanie mają opony kierunkowe, które najczęściej spotykane są w oponach zimowych. Zaletą tych opon jest bardzo dobre odprowadzanie nadmiaru wody i błota pośniegowego spod bieżnika. Ważne są również wysokie właściwości trakcyjne i parametry hamowania. Oprócz typu bieżnika, przy wyborze opon zimowych należy wziąć pod uwagę ich jakość. Wiąże się to oczywiście w prosty sposób z względami ekonomicznymi. Przyjmuje się, że im droższa marka, tym lepsza opona.

Wybierając opony zimowe, możemy kierować się opiniami innych użytkowników, ale przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę swoje oczekiwania, warunki w jakich najczęściej będą użytkowane, oraz klasę i osiągi swojego samochodu.

Piotr
the authorPiotr
W naszej firmie od 2000 roku, ale w branży oponiarskiej o wiele dłużej. Główny przedstawiciel handlowy. Prywatnie lubi spacery nad morzem oraz dobrą książkę. Aktualnie jeździ na: General Altimax HP oraz Gislaved Euro Frost 3. Ulubiona właściwość opon: cisza.

Dodaj komentarz

X