Technika jazdy

Co przyczynia się do powstawania poślizgów? Czy tylko prędkość?

130Views

W zimowych warunkach o wpadnięcie w poślizg nie jest trudno. Na uślizg samochodu ma wpływ wiele czynników. Chociażby takich jak: zły stan opon, nie odśnieżone drogi, asfalt pokryty cienką warstwą lodu czy brawura kierowców. Zły stan opon lub zastosowanie nie odpowiednich opon zimą bezsprzecznie zmniejsza nasze bezpieczeństwo.

Słabe opony nie nadążają odprowadzać śniegu lub błota pośniegowego spod kół, a to przyczynia się do powstawania poślizgów. Pamiętać należy o założeniu opon zimowych, które są w dobrym stanie (polecane przez nas opony zimowe to Vredestein Snowtrac3).

Również stosowanie opon letnich w zimowych warunkach nie wiele pomoże. Gdyż opony letnie są wyprodukowane z innej mieszanki gumowej, która nie sprawdza się na zaśnieżonych drogach.   Każdy użytkownik opon letnich i zimowych potwierdzi właściwości opon zimowych na zaśnieżonych drogach. Drugim istotnym czynnikiem wpływającym na poślizg samochodu są nie odśnieżone drogi. Drogowcy co roku są zaskoczenie nagłym atakiem zimy i nie nadążają odgarnąć wszystkich dróg. Dlatego na takich drogach należy zachować szczególną ostrożność i unikać gwałtownego ruszania czy hamowania.

Bardzo często (szczególnie w końcowej fazie zimy) w ładne słoneczne dni kierowcy myślą że droga jest już sucha i bezpieczna i mogą sobie pozwolić na szybszą i ostrzejszą jazdę. W rzeczywistości  asfalt pokryty jest cienką warstwą lodu i dochodzi do nie bezpiecznych i groźnych sytuacji. W momencie stłuczki policjanci najczęstszym powodem jaki podają to niedostosowanie prędkości do warunków pogodowych. Nierzadko tak jest że kierowca nie zachował ostrożności jechał za szybko i nie zdołał wyhamować za pojazdem poprzedzającym. Pamiętać jednak należy że nie tylko prędkość jest powodem wpadnięcia samochodu w poślizg. Najważniejszym czynnikiem który uchroni wszystkich kierowców przed niebezpiecznymi i groźnymi sytuacjami na drodze jest zwiększenie czujności i ostrożności.

Paweł
the authorPaweł
W branży oponiarskiej od 2006, zajmuje się m.in aktywnością firmy w Internecie. Zaczynał przygodę z oponami od serwisu opon - zna montaż opon od podszewki. Auto marzeń: Mercedes G (najlepiej AMG). Aktualnie jeździ na: Continental SportContact 3, Michelin Alpin A4. Ulubiona właściwość opon: przyczepność.

2 komentarze

  • Rodzaj opon – stosowanie opon zimowych czy letnich w odpowiednim sezonie bardzo wpływa na przyczepność. Ale ważny jest także model opony – opony lepszych marek mają lepsze osiągi i pomagają nie"wypadać" na zakrętach. Ale prawda, że trzeba zwalniać znacznie w warunkach zimowych bo to jest bardzo skuteczny zabieg i może uratować życie i nam i innym.

  • Trzeba przewidywać co się może zadziać na drodze i odpowiednio na to reagować. Oczywiście dobre opony, niezużyte i letnie z lecie a zimowe zimą to też podstawa…

Dodaj komentarz

X