Ciśnienie opon

Jakie ciśnienie stosować w oponach zimowych?

171Views

Jeśli chcesz mieć gwarancje długotrwałego i ekonomicznego użytkowania opon w swoim samochodzie, musisz kontrolować w nich ciśnienie. Standardowe ciśnienie dla opon twojego pojazdu, podawane jest przez producenta samochodu. W zależności od pojazdu, dane o ciśnieniu można znaleźć na klapce wlewu paliwa, na progu, słupku, drzwiach pojazdu.

Kontrola ciśnienia w oponach ma duże znaczenie szczególnie w nadchodzącym okresie zimowym gdzie mamy do czynienia z dużymi wahaniami temperatur. Zgodnie z prawami fizyki w stałej objętości, kiedy obniża się temperatura, obniża się również ciśnienie.

Zakładając, że ustawiliśmy standardowe ciśnienie w oponach wczesną jesienią przy temperaturze około 20oC, to przy temperaturach zimowych rzędu minus 20oC, będzie ono niższe o 20%. Dlatego zalecane jest sprawdzanie ciśnienia w okresie zimowym częściej niż w okresie letnim. Szczególnie ma to znaczenie przy dużych skokach i różnicach temperatur, którymi charakteryzuje aura zimowa w naszej szerokości geograficznej.

Jako ostrzeżenie, przypomnijmy, że zbyt niskie ciśnienie w oponach naszego pojazdu to:

  • obniżenie przyczepności
  • zwiększone zużycie paliwa
  • wydłużona droga hamowania
  • niestabilność w zakrętach
  • obniżona sterowalność pojazdu
  • obniżona żywotność opony

Aby obniżyć wpływ zmian temperatury na ciśnienie w naszych oponach zaleca się pompowanie je azotem.

Piotr
the authorPiotr
W naszej firmie od 2000 roku, ale w branży oponiarskiej o wiele dłużej. Główny przedstawiciel handlowy. Prywatnie lubi spacery nad morzem oraz dobrą książkę. Aktualnie jeździ na: General Altimax HP oraz Gislaved Euro Frost 3. Ulubiona właściwość opon: cisza.

2 komentarze

  • W swoim aucie nie mogę znaleźć standardowego ciśnienia dla opon. Jest może gdzieś taki spis, który podaje dla modelu samochodu? Zawsze mam z tym problem.

Dodaj komentarz

X