Historia opon

Historia opon – kto stoi za wynalezieniem opon?

267Views

produkcja oponJak wszyscy wiemy koło zostało wynalezione w Mezopotamii około 3,5 tysiąc lat przed naszą erą. Wynalazek ten jest jednym z największych wynalazków ludzkości. W tamtych czasach ,,produkcja” opon polegała na tym, że na ranty koła naciągano zwierzęce skóry. Taki zabieg podnosił ,,komfort” toczonego koła. Przełomowym wiekiem dla opon okazał się wiek XIX. W którym odkryto właściwości mleczka kauczukowego.

W roku 1839 anglik Charles Goodyaer odkrył proces produkcji gumy oraz proces wulkanizacji kauczuku. W roku 1846 Robert William Thompson opatentował dętkową oponę pneumatyczną. Natomiast w roku 1888 B.J. Dunlop wynalazł oponę pneumatyczną dętkową do roweru. Trzy lata później E.Michelin wynalazł rozbieralną oponę pneumatyczną. W latach 1922-1924 naukowcy wynaleźli opony wysoko- i niskociśnieniowe.

W roku 1946 przedsiębiorstwo Michelin stworzyło oponę radialną (czyli oponę w której osnowa jest ułożona pod kątem 90 stopni). Rok później Goodrich Corporation zaprezentowano oponę bezdętkową. Natomiast w roku 2000 Michelin zaprezentował stosowany, do produkcji swoich opon, system PAX, który pozwala kontynuować jazdę na przebitej oponie. Tak właśnie rysuje się historia opony, którą na początku była skóra naciągnięta na koła,a tymi współczesnymi (np.: z systemem PAX).

Paweł
the authorPaweł
W branży oponiarskiej od 2006, zajmuje się m.in aktywnością firmy w Internecie. Zaczynał przygodę z oponami od serwisu opon - zna montaż opon od podszewki. Auto marzeń: Mercedes G (najlepiej AMG). Aktualnie jeździ na: Continental SportContact 3, Michelin Alpin A4. Ulubiona właściwość opon: przyczepność.

3 komentarze

Dodaj komentarz

X