Eksploatacja opon

Brak opon? Dostępność, modele i cykl życia opony na rynku.

98Views

Producenci ogumienia mają w swojej ofercie kilka różnych modeli opon. Modele różnią się między sobą przeznaczeniem do samochodów z różnych segmentów, klasami prędkości i nośności, oraz ceną. Czas produkcji modeli bywa też różny, i dlatego w momencie kiedy stajemy przed dylematem zakupu opon może się okazać, że jedne modele pojawiły się dopiero na rynku, inne przeżywają swoją świetność, a jeszcze inne kończą swój żywot.

W momencie pojawienia się nowego produktu koncerny bardzo często reklamują swój nowy wyrób, ale okazuje się, że w momencie startu w sprzedaży dostępne są zazwyczaj najpopularniejsze na rynku rozmiary. W mniej popularnych rozmiarach przeważnie produkowane są jeszcze starsze modele. Jest to wynikiem tego, że nowe samochody są wyposażane w opony w innym rozmiarze niż auta starsze.

Koncerny często stosują praktykę, w której wzory bieżników i konstrukcje opon stosowane w markach premium, po zakończeniu swojego istnienia na rynku, wykorzystywane są następnie w markach budżetowych. Taka praktyka daje producentowi gwarancje, że produkt będzie posiadał założony przez nich poziom osiągów, a klientowi gwarancję sprawdzonego i rzetelnego produktu, który nie będzie się różnił od tego oferowanego przez opony premium w momencie ich debiutu, czyli kilka lat temu.

Z punktu widzenia bezpieczeństwa zakup opony nowej ze sprawdzonym wzorem bieżnika, wydaje się być lepszym wyborem niż zakup używanego kilkuletniego oryginału. Podsumowując, należy pamiętać, że gdy decydujemy się na zakup modelu opony, która istnieje na rynku od kilku lat i doczekała się już swoich następców, narażamy się na to, że w przypadku uszkodzenia jednej opony, niemożliwe, albo bardzo trudne będzie dokupienie takiej samej opony.

Piotr
the authorPiotr
W naszej firmie od 2000 roku, ale w branży oponiarskiej o wiele dłużej. Główny przedstawiciel handlowy. Prywatnie lubi spacery nad morzem oraz dobrą książkę. Aktualnie jeździ na: General Altimax HP oraz Gislaved Euro Frost 3. Ulubiona właściwość opon: cisza.

Dodaj komentarz

X