Opony letnie

Letnie opony kierunkowe. Kiedy masz je stosować?

315Views

Bieżniki opon dzielą się na trzy rodzaje: kierunkowe, niekierunkowe oraz asymetryczne. Każdy z tych rodzajów ma swoje mocniejsze i słabsze strony. Raczej nie istnieje coś takiego jak bieżnik idealny, który łączyłby zalety wszystkich trzech typów jednocześnie nie mając żadnych słabych punktów. Ale do rzeczy: co to znaczy, że opona jest kierunkowa i do jakich zastosowań można polecić tego typu opony?

Odpowiedź na to pytanie nie jest trudne, wystarczy zerknąć na rozmiarówkę opon poszczególnych producentów. Można łatwo zauważyć, że opony kierunkowe oferowane są przeważnie od rozmiaru 185/65R15 (klasa prędkości H >) wzwyż tzn. raczej do większych aut. Konkretny przykład: Vredestein T-Trac (niekierunkowy) i Hi-Trac 2 (kierunkowy). Jest to połączone z możliwością uzyskiwania wyższych prędkości przez tego typu samochody a co się z tym wiąże opona musi zapewnić odpowiednią trakcję. Na suchej nawierzchni nie jest to trudne ale na mokrym jest już gorzej. I to właśnie najważniejsza cecha opon kierunkowychnajlepsze odprowadzanie wody spośród wszystkich w/w trzech typów opon. Teoretycznie opony kierunkowe mogą być z tego powodu troszkę głośniejsze (w porównaniu do opon asymetrycznych) ale niekoniecznie tak musi być, teoria nie zawsze pokrywa się z rzeczywistością.

Opony kierunkowe mogę polecić zdecydowanie osobom, które: jeżdżą w trasy, lubią jechać szybko (także w koleinach), nie zwracają uwagi na ciszę opon. Opony kierunkowe odwdzięczą się bardzo dobrym zachowaniem na mokrej nawierzchni a także pewnym pokonywaniem łuków i zakrętów.

admin
the authoradmin
W branży oponiarskiej od kilku lat, zajmuje się m.in aktywnością firmy w Internecie. Prywatnie także pasjonat motoryzacji. Lubi być pierwszy pod kolejnymi światłami :) Aktualnie jeździ na: General Altimax HP, Vredestein Snowtrac 3. Ulubiona właściwość opon: cisza.

8 komentarzy

Dodaj komentarz

X