Opony letnieTechnika jazdy

Jak unikać poślizgów. Latem też pada!

145Views

Wielu kierowcom wydaje się, że nie ma możliwości wpadnięcia w poślizg latem. Niestety tak nie jest i również latem musimy zwracać uwagę na nawierzchnię po której się poruszamy. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem do wpadnięcia latem w poślizg jest deszcz.  Jakie okoliczności sprzyjają wpadnięciu w poślizg na mokrej nawierzchni? Na pewno jest to nadmierna prędkość oraz rodzaj nawierzchni po której jedziemy.

Szczególnie należy uważać na: kostce brukowej, „kocich łbach„, przejściach dla pieszych – tak, tak. Jak na ironię farba używana do malowania pasów jest śliska jak cholera i niestety sam już się osobiście o tym przekonałem (nie potrąciłem nikogo). Dalej można by jeszcze wymienić niektóre typy asfaltu. Również inne czynniki mają wpływ na potencjalną utratę przyczepności: mosty (może być ślisko – nawet na plusie), piasek zawiewany np. z pobliskiego pola oraz kałuże. Te ostatnie lubią być bardzo zdradzieckie. Nawet najlepsza opona kierunkowa nie poradzi sobie z głęboką kałużą jeśli wjedziemy w nią za szybko.

No i oczywiście prędkość. Prędkość w połączeniu z wymienionymi już elementami, których często nawet nie widać gołym okiem podczas szybkiej jazdy (np. piasek zawiany z pola) to decydujący element powodujący wpadnięcie w poślizg. Dlatego jadąc latem z większą prędkością lepiej zwolnić przed łukiem – nigdy nie wiadomo.

admin
the authoradmin
W branży oponiarskiej od kilku lat, zajmuje się m.in aktywnością firmy w Internecie. Prywatnie także pasjonat motoryzacji. Lubi być pierwszy pod kolejnymi światłami :) Aktualnie jeździ na: General Altimax HP, Vredestein Snowtrac 3. Ulubiona właściwość opon: cisza.

Dodaj komentarz

X