Opony letnieTechnika jazdy

Deszcz, a zły stan opon. Mniejsza prędkość pomoże?

89Views

Zły stan opon letnich daje swe znaki szczególnie w deszczowe dni, gdy nawierzchnia jest mokra i nierzadko zalega na niej woda.W takich warunkach jazda na słabych oponach może przerodzić się w koszmar. W świetle prawa opony letnie można stosować do głębokości bieżnika równej 1,6 milimetra.

Ale jak zachowa się letnia opona o słabym bieżniku na mokrej nawierzchni lub w momencie kiedy wjedziemy w kałużę? Na pewno nieprzewidywalnie! Jadąc na mokrej nawierzchni na słabej oponie łatwiej o wystąpienie zjawiska aquaplaningu.

Ponieważ taka opona bardzo często nie nadąży odprowadzić wody spod kół naszego pojazdu. Również pokonując zakręty, w deszczowe dni, nasz samochód może zachować się nieprzewidywalnie (najczęstszym  zjawiskiem jest uciekanie tyłu pojazdu). Jednocześnie należy pamiętać iż słabe opony znacznie szybciej tracą kontakt z nawierzchnią oraz znacznie wydłuża się droga hamowania. Co może być nie zwykle istotne w momencie wystąpienia zagrożenia na drodze. Czy mniejsza prędkość pomoże?

Przecież jadąc w deszczu na słabych oponach wystarczy zmniejszyć prędkość i będzie ok! Nie do końca! Słabe opony o małej głębokości bieżnika znacznie wolniej odprowadzają wodę spod kół. Zjawisko aquaplaningu występuje nie zależnie od prędkości pojazdu! Jadąc na ,,łysych” oponach aquaplaning może wystąpić nawet  przy prędkości 30km/h! Dlatego zmniejszenie prędkości na nie wiele się zda. Samochód na słabych oponach w każdej chwili może zachować się dziwnie i nieprzewidywalnie. Dlatego czy warto tak ryzykować? Raczej nie! Zadbajmy o dobry stan ogumienia w naszym samochodzie.

Paweł
the authorPaweł
W branży oponiarskiej od 2006, zajmuje się m.in aktywnością firmy w Internecie. Zaczynał przygodę z oponami od serwisu opon - zna montaż opon od podszewki. Auto marzeń: Mercedes G (najlepiej AMG). Aktualnie jeździ na: Continental SportContact 3, Michelin Alpin A4. Ulubiona właściwość opon: przyczepność.

Dodaj komentarz

X