Felgi aluminiowe – warto kupować?

Felgi 3 6

Felgi aluminiowe, kiedyś artykuł ekskluzywny, dziś ogólnodostępny cały czas budzą emocje. Część użytkowników samochodów nie widzi potrzeby ich zakupu tłumacząc, że felgi stalowe są trwalsze i przede wszystkim tańsze.

Ale gdybyśmy przeanalizowali cały koszt zakupu felg można stwierdzić, że różnice cenowe są minimalne tym bardziej, że ceny stalówek rosną szybciej niż alu. Kupując felgi stalowe (np. jako drugi komplet na zimę) niejednokrotnie okazuje się, że trzeba zaopatrzyć się w śruby bo od felg aluminiowych nie pasują. Dodatkowy koszt to kołpaki, bo goła, czarna felga chyba nie najlepiej wygląda.

Natomiast przyglądając się cenom obręczy aluminiowych zauważamy, że ceny choć wyższe, to w końcowej kalkulacji wydają się do przyjęcia. Większość producentów felg dołącza w cenie obręczy również pierścienie i śruby, więc paręset złotych oszczędzamy. Poza tym chyba nikt nie zaprzeczy, że samochód korzystniej wygląda na obręczach aluminiowych.

Jest jeszcze jeden argument przemawiający nad wyższością felg alu nad stalowymi, mianowicie coraz lepsze technologie produkcji obręczy. Osobiście zwiedzałem fabrykę felg firmy ALCAR w Neuenrade i muszę przyznać, że podejście inżynierów i projektantów, do jakości i wykonania obręczy jest chyba takie same jak w przypadku produkcji samochodów. Wielkie pieniądze są obecnie inwestowane w światowe marki maszyny potrzebne do wyprodukowania felgi, która przyozdabia nasze samochody. Technologia i lakiery potrzebne do malowania felg jest obecnie na najwyższym poziomie po to, aby żadne warunki atmosferyczne, sól czy inne czynniki chemiczne nie powodowały uszkodzeń. Obecnie nie ma żadnych przeciwwskazań aby felgi aluminiowe używać zarówno latem jak i zimą.

Nie jest prawdą, że obręcz aluminiowa szybciej się niszczy niż stalowa, w niektórych przypadkach to właśnie stalówkę trzeba będzie częściej wymienić, chociażby ze względu na korozję. W przypadku otarć i drobnych odprysków felgę alu można pomalować, mając pewność, że sama struktura jest nienaruszona.

No i ostatni argument, felgi stalowe produkowane są do 16” (z kilkoma wyjątkami), więc chcąc mocno stuningować auto trzeba szukać wśród alusów. Kupujmy więc obręcze aluminiowe, spełniając swoje marzenia o wyjątkowym samochodzie, którym się poruszamy po drogach.