Eksploatacja opon

Zimowe opony latem. Szkoda zimówek!

112Views

Opony zimowe są wyprodukowane z innej mieszanki gumowej niż opony letnie. Dlatego opony zimowe swoje najlepsze właściwości zachowują, gdy temperatura  spadnie poniżej + 7 stopnia Celcjusza. Natomiast gdy temperatura powietrza jest wyższa niż +7 wtedy opona zimowa już nie jest tak skuteczna. Opony zimowe są oponami znaczniej bardziej miękkimi niż opony letnie.

Dlatego w ciepłe czy wręcz gorące letnie dni ścierają się dużo szybciej. Ich konstrukcja zbudowana jest w taki sposób aby zapewniały maksymalną przyczepność na oblodzonych czy zaśnieżonych drogach. Dlatego jazda latem na oponach zimowych nie jest najlepszym pomysłem. Uciążliwe stają się piski opon pokonując zakręty z większą prędkością czy hamując na prostej drodze. Również droga hamowania na oponach zimowych znacznie się wydłuża (proporcjonalnie do hamowania zimą na letnich oponach).

Jedyna uzasadniona sytuacja do jazdy latem na oponach zimowych to chęć celowego dobicia opon. Jest to dobre rozwiązanie, jeżeli nasze zimówki mają np. 3 mm czyli można jeszcze chwilę latem pojeździć ale na zimę z pewnością się już nie nadają (zalecane min. to 4 mm).  W takim wypadku należy pamiętać, że poruszamy się na oponach zimowych – możliwe objawy to: wydłużenie drogi hamowania, głośniejsza praca opony, tendencja do pływania na zakrętach.

Paweł
the authorPaweł
W branży oponiarskiej od 2006, zajmuje się m.in aktywnością firmy w Internecie. Zaczynał przygodę z oponami od serwisu opon - zna montaż opon od podszewki. Auto marzeń: Mercedes G (najlepiej AMG). Aktualnie jeździ na: Continental SportContact 3, Michelin Alpin A4. Ulubiona właściwość opon: przyczepność.

Dodaj komentarz

X