Eksploatacja oponTechnika jazdy

Czym jest aquaplaning? Wyjaśniamy zjawisko aquaplaningu.

354Views

Aquaplaning jest zjawiskiem w którym opona podczas jazdy na mokrej nawierzchni traci przyczepność z podłożem. Aquaplaning jest spowodowany tworzeniem się warstwy wody (wodnego klina) między oponą, a jezdnią. Wskutek czego kierujący może utracić kontrole nad pojazdem, a jego samochód wpadnie w poślizg.

O wystąpienie zjawiska aquaplaningu jest szczególnie łatwo podczas jazdy w deszczu lub po deszczu na asfaltowych nawierzchniach pełnych kolein i dziur w, których zbiera się i utrzymuje gruba warstwa deszczu. Zjawisko aquaplaningu potęguje również zły stan opon oraz nadmierna prędkość.

Jakie opony są bardziej,a jakie mniej podatne na aquaplaning? Oponami bardziej podatnymi na aquaplaning są opony symetryczne. Natomiast oponami najmniej podatnymi na omawiane zjawisko są opony mające bieżnik kierunkowy. Z bardzo dobrych właściwości na mokrych nawierzchniach słyną deszczowe opony Uniroyala. Skutkami aquaplaningu jest utrata panowania nad pojazdem, utrata kontaktu opon z drogą oraz poślizg pojazdu , który może zakończyć się jego uszkodzeniem.

Co robić gdy wystąpi aquaplaning? Po pierwsze należy zachować spokój i nie poddać się emocjom. Nie należy wykonywać gwałtownych ruchów kierownicą oraz gwałtownych manewrów. Wciśnięcie pedału hamulca lub gazu do oporu nic przy aquaplaningu nam nie pomoże. Należy zwolnić pedał gazu i poczekać aż samochód zacznie tracić prędkość.

Jedynym sensownym sposobem zapobiegającym zjawisko aquaplaningu jest dbanie o opony i ich regularna wymiana, gdy już się służyły. Jedynie dobry stan bieżnika może nas uchronić przed tym nieszczęsnym zjawiskiem. Niestety stan naszych dróg i wszechobecne koleiny nie wpływają na nasze bezpieczeństwo na drodze.

Paweł
the authorPaweł
W branży oponiarskiej od 2006, zajmuje się m.in aktywnością firmy w Internecie. Zaczynał przygodę z oponami od serwisu opon - zna montaż opon od podszewki. Auto marzeń: Mercedes G (najlepiej AMG). Aktualnie jeździ na: Continental SportContact 3, Michelin Alpin A4. Ulubiona właściwość opon: przyczepność.

4 komentarze

  • witam, jedno pytanko – jaka głębokość bieżnika zapewnia ochronę?? Moje oponki to goodyear excellence. pozdrawiam

  • Nie pomogą nawet najlepsze opony, jak się nie ma w głowie oleju. Jak się widzi kałużę, to się ja omija, a nie w nią wjeżdża najszybciej jak to tylko możliwe. A jak się nie da jej ominąć no to się wtedy po prostu zwalnia i nie ma niebezpieczeństwa. A jak ktoś ma narąbane w głowie i nie potrafi tak zrobić, to to tylko jego problem.

  • @sunny: Przy letnich oponach granica rozsądku to 3 mm. Prawnie dozwolone jest w prawdzie 1.6 mmm ale nie polecam jazdy z takim niskim bieżnikiem.

  • @tintin: To prawda że nadmierna prędkość może spotęgować zjawisko aquaplaningu. Lecz nie zawsze da się ominąć kałużę lub przed nią wyhamować. Są na rynku dostępne opony, które dzięki budowie bieżnika mogą zminimalizować zjawisko aquaplaningu (np: Uniroyal Rain Expert, Vredestain Hi-Trac). Układ bieżnika jest w kształcie literki V (tzw. jodełka) co powoduje lepsze odprowadzenie wody. W momencie wjechania w kałużę zastosowanie takich opon ma nie doprowadzić do wpadnięcia auta w poślizg i spowodowania wypadku. Jednak żadne opony nie zagwarantują nam stuprocentowego bezpieczeństwa. Przede wszystkim liczy się zdrowy rozsądek.

Dodaj komentarz

X