Budowa opon

Z tego składa się każda opona. Sam zobacz!

226Views

Szanowny użytkowniku pojazdu, na pewno wiesz, że opona jest czarna i okrągła. Ale czy wiesz z czego się składa mieszanka do wyprodukowania tego „czarnego” elastycznego materiału? Jeśli nie wiesz to sam zobacz!

Twoja opona posiada mieszankę, która jest dostosowana do jej przeznaczenia oraz funkcji jej poszczególnych elementów. Inna mieszanka będzie stosowana do bieżnika opony zimowej, a inna do bieżnika opony letniej. Jeszcze inna będzie zastosowana do produkcji boków, wypełniacza strefy stopki, czy warstwy wewnętrznej.

W skład mieszanki  wchodzą najczęściej następujące substraty: kauczuk syntetyczny butadienowy (butadienowo-styrenowy), kauczuk naturalny, wypełniacze (sadza i krzemionka), siarka, oleje, żywice, antyutleniacze (opóźniające proces starzenia), katalizatory wulkanizacji oraz szereg innych specyfików ściśle trzymanych w tajemnicy przez producentów, które mają wpływ na określone właściwości.

Wszystkie te substraty dawane są według odpowiednio opracowanej technologii do mieszalników. Istotna jest nie tylko odpowiednia ilość każdego składnika, ale też dokładny moment, w którym zostaną one dodane. Poszczególne składniki są ze sobą mieszane, uzyskując stopniowo jednorodną konsystencję. Gotowej mieszance nadawany jest kształt o wymiarach pozwalających na wykorzystanie w dalszych etapach produkcji. Mieszanki gumowe są  cały czas monitorowane pod kątem spełnienia własności przyjętych w etapie projektowania. Jeśli spełniają założone parametry przekazywane są do kolejnych etapów produkcji. Myślę, że do bezpiecznego brykania po szosach potrzebna nam jest wiedza, czy zaprojektowana mieszanka gumowa w naszych oponach, jest właściwa do pory roku w której podróżujemy.

Piotr
the authorPiotr
W naszej firmie od 2000 roku, ale w branży oponiarskiej o wiele dłużej. Główny przedstawiciel handlowy. Prywatnie lubi spacery nad morzem oraz dobrą książkę. Aktualnie jeździ na: General Altimax HP oraz Gislaved Euro Frost 3. Ulubiona właściwość opon: cisza.

1 komentarz

Dodaj komentarz

X