Montaż oponOpony zimoweZbieżność kół

Wysokość bieżnika opon zimowych. Jak sprawdzić?

218Views

Wysokość bieżnika opon zimowych jest bardzo istotny w zimowych warunkach (szczególnie podczas jazdy na śniegu). To bieżnik opony zapewnia prawidłowe i skuteczne odprowadzenie śniegu spod kół pojazdu. Aby opony zimowe spełniały swoje właściwości i  zadania ich bieżnik musimy odpowiednio duży (przyjęło się że opony zimowe z bieżnikiem mniejszym niż 4mm nie nadają się do jazdy zimą).

W serwisach wulkanizacyjnych głębokość bieżnika mierzy się głębokościomierzem (jest to idealny elektroniczny pomiar głębokości bieżnika). W domowych warunkach bieżnik naszych opon możemy zmierzyć przy pomocy długopisu, ołówka, zapałki czy suwmiarki. Najprostszym sposobem jest włożenie zapałki w bieżnik i oznaczenie długopisem głębokości. Następnie należy zmierzyć zapałkę linijką.

Niektórzy stosują także pomiary np. monetą lub jeszcze inne. Najlepiej jednak udać się do wyspecjalizowanego zakładu wulkanizatorskiego, ponieważ samemu można nie zauważyć rozbieżności w wysokości bieżnika w różnych jego miejscach. Opony zużywają się bowiem często nierównomiernie, czego skutkiem jest np. między innymi schodkowanie opon objawiające się w postaci hałasu. Mogą się także pojawić problemy z zbieżnością kół. Wprawne oko wulkanizatora powinno dostrzec pierwsze symptomy schodkowania opon.

admin
the authoradmin
W branży oponiarskiej od kilku lat, zajmuje się m.in aktywnością firmy w Internecie. Prywatnie także pasjonat motoryzacji. Lubi być pierwszy pod kolejnymi światłami :) Aktualnie jeździ na: General Altimax HP, Vredestein Snowtrac 3. Ulubiona właściwość opon: cisza.

2 komentarze

Dodaj komentarz

X