OponyOpony całoroczneOpony letnieOpony zimowe

Wysokość bieżnika opony a aquaplaning. Jest jakaś zależność?

121Views


Wysokość
bieżnika opony ma istotne znaczenie podczas wystąpienia zjawiska aquaplaningu. Im głębszy bieżnik tym lepiej opona odprowadza zalegającą na jezdni wodę. Zwiększając jednocześnie poziom bezpieczeństwa kierowcy i osób z nim podróżujących. Natomiast gdy opona jest bardziej zjechana i bieżnika nie ma już za dużo możliwość wystąpienia aquaplaningu zwiększa się dwu-trzy krotnie.

Opona z małym bieżnikiem nie zdąży tak dobrze i skutecznie ,,wypompować” wody spod kół pojazdu. Co jest bardzo niebezpieczne dla kierowcy. Dlatego pamiętajmy o dobrym stanie opon szczególnie wiosną i jesienią, gdy opady deszczu są na porządku dziennym. A już w szczególności jeśli poruszamy się szybko po drogach z koleinami, ponieważ woda nagromadzona w koleinach jest bardzo dużym zagrożeniem dla opony. Jeśli wysokość bieżnika będzie niewystarczająca, opona nie zdąży usunąć wody i… popłyniemy niestety. Wtedy dzieli nas już niewiele od wypadku.

Paweł
the authorPaweł
W branży oponiarskiej od 2006, zajmuje się m.in aktywnością firmy w Internecie. Zaczynał przygodę z oponami od serwisu opon - zna montaż opon od podszewki. Auto marzeń: Mercedes G (najlepiej AMG). Aktualnie jeździ na: Continental SportContact 3, Michelin Alpin A4. Ulubiona właściwość opon: przyczepność.

Dodaj komentarz

X