Montaż oponOponyOpony całoroczneOpony letnieOpony zimowe

Budowa opony zimowej. Czy tak mocno różni się od letniej? (zobacz)

176Views

Spora grupa kierowców nie widzi większej różnicy pomiędzy oponami letnimi i zimowymi. Pierwszą zauważalną różnicą jest bieżnik opony zimowej, który posiada więcej nacięć (lameli) oraz charakterystycznych klocków i szerokich rowków obwodowych. Nacięcia na bieżniku gwarantują lepszą przyczepność na mokrej i śliskiej nawierzchni oraz zapewniają krótszą  (w porównaniu z oponami letnimi) drogę hamowania. Szerokie rowki obwodowe zapewniają skuteczne odprowadzenie wody, śniegu czy błota pośniegowego spod kół samochodu. Kolejną ważną różnicą pomiędzy oponami letnimi a zimowymi są ich składniki mieszanki gumowej.

Do produkcji opon zimowych stosuje się większą ilość krzemionki, która zapewnia lepszą przyczepność podczas pokonywania łuków, jazdy pod górkę oraz krótszą drogę hamowania. Testy udowadniają że w zimowych warunkach atmosferycznych droga hamowania na oponach letnich jest prawie dwu krotna w porównaniu z oponami zimowymi. Ogumienie zimowe spełnia swoje właściwości w szerokim zakresie temperatur od -20 do +15 stopni Celcjusza. Natomiast opona letnia w momencie gdy temperatura powietrza i otoczenia spada poniżej +7 stopnia Celcjusza staje się twarda i nieskuteczna na śliskich zmrożonych czy oblodzonych nawierzchniach. Dlatego rośnie liczba zwolenników stosowania zimowego ogumienia.

Paweł
the authorPaweł
W branży oponiarskiej od 2006, zajmuje się m.in aktywnością firmy w Internecie. Zaczynał przygodę z oponami od serwisu opon - zna montaż opon od podszewki. Auto marzeń: Mercedes G (najlepiej AMG). Aktualnie jeździ na: Continental SportContact 3, Michelin Alpin A4. Ulubiona właściwość opon: przyczepność.

Dodaj komentarz

X