Opony całoroczneOpony zimowe

Brak śnieżynki na oponie…. będzie mandat. Jak wysoki?!

172Views

Opony zimowe posiadają dwa rodzaje oznaczeń: M+S oraz symbol śnieżynki.  Które z tych oznaczeń jest ważniejsze? Wszystko wskazuje na to, że symbol śnieżynki. Jest on utożsamiamy z zimowymi właściwościami opony (odpowiednia mieszanka, rodzaj bieżnika itd.) i jednoznacznie kwalifikuje oponę jako zimową. Oznaczenie M+S natomiast jest często stosowane w oponach całorocznych (np. Vredestein Quatrac 3)  i może niestety być w niektórych krajach kwestionowane jako niedostateczne  na warunki zimowe.  Opona zimowa może posiadać obydwa oznaczenia na raz, a w oponach całorocznych jest to rzadziej spotykane.

Ogólnie z prawnego punktu widzenia sprawa jest sporna i nie do końca wiadomo jakie oznaczenie sugeruje jednoznacznie, że mamy do czynienia z oponą całoroczną o wymaganych prawnie właściwościach zimowych.  Jest to o tyle istotne, iż  w niektórych krajach (np. w Niemczech) za jazdę zimą na nieodpowiednim ogumieniu wystawiany jest (nawet podczas rutynowej kontroli policji) mandat w wysokości ok. 80 Euro. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda po potencjalnej stłuczce – może dojść nawet do niewypłacenia odszkodowania oraz obciążeniem kosztami naprawy poszkodowanego pojazdu. Także w Polsce firmy ubezpieczeniowe coraz częściej szukają możliwości wykręcenia się od wypłaty odszkodowania właśnie np. z powodu nieodpowiednich opon. Wiadomo, na zimę najlepsze są opony zimowe.

admin
the authoradmin
W branży oponiarskiej od kilku lat, zajmuje się m.in aktywnością firmy w Internecie. Prywatnie także pasjonat motoryzacji. Lubi być pierwszy pod kolejnymi światłami :) Aktualnie jeździ na: General Altimax HP, Vredestein Snowtrac 3. Ulubiona właściwość opon: cisza.

7 komentarzy

  • Chciałem zauważyć ,że Quatrac 3 posiada symbol śnieżynki na boku opony i traktowany jest w krajach ,które tego wymagają jako opona zimowa.

    • Zgadza się! W tym wypadku nie powinno być żadnych problemów ale nie zawsze policjant dokonujący kontroli musi to wiedzieć a kierowca tym bardziej.

  • Zgadza się! W tym wypadku nie powinno być żadnych problemów ale nie zawsze policjant dokonujący kontroli musi to wiedzieć a kierowca tym bardziej.

    Co musi wiedzieć? Że nie powinno być problemów? Zanim coś napiszesz to się zastanów 2 razy. Twoja odpowiedz jest nie logiczna. To jest opona traktowana jak zimowa i nie wymyślaj na siłę.

    • Właśnie o to chodzi, że podczas kontroli niedouczony policjant może nie traktować takiej opony jako zimowej. Na rynku jest cała masa opon pseudo-całorocznych i może to prowadzić do nieporozumień. Skąd normalny użytkownik ma wiedzieć, czy jego opona jest całoroczna czy nie jeśli ma tylko oznaczenie M+S?

Dodaj komentarz

X