Montaż oponOponyOpony całoroczneOpony letnieOpony zimowe

Jak prawidłowo montuje się opony? Nie daj się oszukać wulkanizatorowi!

4.02KViews

Jak prawidłowo montuje się opony? Wiele zależy od rodzaju montowanej opony. To znaczy czy wulkanizator montuje oponę symetryczną, asymetryczną czy też oponę kierunkową. Montując oponę symetryczną możemy ją zamontować dowolnie względem felgi, gdyż jej bieżnik spełni swoje zadania w dowolnej pozycji. Plusem koła na którym jest zamontowana opona symetryczna jest to że możemy je przykręcić w dowolnej pozycji do samochodu ( w tym przypadku możemy np: koło z lewego przodu przykręcić na prawy tył). W momencie montowania opon kierunkowych należy zwrócić uwagę czy dwie opony są zamontowane w lewym kierunku, a dwie w prawym kierunku. Takie koła możemy zamieniać tylko przód tył. W momencie gdy sami przykręcamy sobie koła z oponami kierunkowymi musimy zwrócić uwagę na to, aby jodełka bieżnika wskazywała kierunek jazdy. Najczęściej na bokach opon kierunkowych są ,,narysowane” strzałki. Należy zwrócić uwagę aby strzałka wskazywała kierunek jazdy samochodu.

Natomiast opony asymetryczne muszą być w odpowiedni sposób zamontowane względem felgi. Na oponach asymetrycznych widnieją napisy Inside i Outside. Montując oponę asymetryczną napis Outside musi znajdować się po zewnętrznej stronie takiej opony. Opony asymetryczne (podobnie do opon symetrycznych) można zamontować na dowolnej pozycji w pojeździe. Montując opony należy również zwrócić szczególna uwagę na stan zaworków, aby nie okazało się że opona za kilka set złoty została uszkodzona z powodu złego stanu zaworu, którym uchodziło powietrze.

Paweł
the authorPaweł
W branży oponiarskiej od 2006, zajmuje się m.in aktywnością firmy w Internecie. Zaczynał przygodę z oponami od serwisu opon - zna montaż opon od podszewki. Auto marzeń: Mercedes G (najlepiej AMG). Aktualnie jeździ na: Continental SportContact 3, Michelin Alpin A4. Ulubiona właściwość opon: przyczepność.

1 komentarz

Dodaj komentarz

X