Ciśnienie oponMontaż oponOpony

Sprawdzaj ciśnienie w oponach i ustawiaj je co najmniej raz w miesiącu.

96Views

Według przeprowadzanych licznych badań w sprawie awarii związanych z oponami, główną przyczyną uszkodzenia opony jest niewłaściwe ciśnienie w oponach. Użytkowanie auta z prawidłowym ciśnieniem jest bardzo ważne gdyż:

1.Niedopompowanie ma bezpośredni wpływ na obsługę pojazdów (także zużycie paliwa), ale jego potencjalny wpływ na ogólne bezpieczeństwo i żywotność opon są jeszcze większe. Powoduje to przedwczesne i nierówne zużycie bieżnika na zewnętrznej krawędzi opony.
2. Niedopompowanie zwiększa nacisk na bok opony przez co dochodzi do zginania i przegrzania opony. To z kolei w konsekwencji może prowadzić do uszkodzenia konstrukcji opony, takich jak np. oddzielenie bieżnika.

Niedopompowanie może mieć wiele przyczyn, takich jak: powietrze uciekające poprzez zawór, dziurka w oponie, błędne napompowanie koła, a nawet  stopniowy spadek ciśnienia przez błony w samej opony, co jest typowe dla ciśnienia o spadku około 1 psi na miesiąc.
Przepompowanie opony może już niestety wynikać tylko z nieprawidłowego jej napompowania. Zjawisko to jest groźne z uwagi na to iż będzie to powodowało przedwczesne i nierówne zużycie bieżnika w środkowej części opony (zdziera się środek bieżnika), a opona nie ma pełnego styku z nawierzchnią, co z koleji powoduje mniejszą przyczepność opony do nawierzchni. W przypadku tym kierowca może również odczuwać dyskonfort związany ze zbytnią sztywnością auta, brak amortyzacji opony.

Dlatego konieczne jest, aby sprawdzić i wyregulować ciśnienie w oponach co najmniej raz w miesiącu i przed każdą długą podróż (ponad 250 km). Zalecane ciśnienie są drukowane na etykiecie znajduje się na framudze drzwi kierowcy lub w schowku.
Życzę Wszystkim szerokiej drogi i prawidłowego ciśnienia w oponach.

admin
the authoradmin
W branży oponiarskiej od kilku lat, zajmuje się m.in aktywnością firmy w Internecie. Prywatnie także pasjonat motoryzacji. Lubi być pierwszy pod kolejnymi światłami :) Aktualnie jeździ na: General Altimax HP, Vredestein Snowtrac 3. Ulubiona właściwość opon: cisza.

Dodaj komentarz

X