Przechowywanie opon.

Opony 2 0

Wszystkich tych, którzy preferują użytkowanie swojego samochodu na odpowiednich oponach w zależności od pory roku, dotyczy kwestia przechowywania drugiego zestawu opon (bądź kół). Najlepiej zlecić taką usługę specjalizującej się w tej dziedzinie firmie. Koszt takiej usługi to wydatek rzędu 40 do 120 złotych za komplet na jeden sezon (czyli około pół roku). Często jednak ze względów oszczędnościowych decydujemy się na wykorzystanie własnych powierzchni magazynowych w szopach, garażach czy piwnicach. Nic w tym złego, o ile tylko będziemy przestrzegać kilka zasad, ponieważ tylko prawidłowo przechowywane ogumienie zachowuje pełną sprawność przez wiele lat.

Przechowywaniu podlegają albo same opony albo kompletne koła. Różnica ta narzuca odmienny sposób ich przechowywania.
Koła przechowujemy albo wiszące na hakach albo w pozycji poziomej. Koła takie mogą leżeć w stosie jedno na drugim, lecz wymagają wtedy comiesięcznego przestawiania kolejności leżących kół, żeby nie dopuścić do trwałej deformacji czoła opony leżącej na spodzie.Można w tym celu wykorzystać specjalnie do tego celu zaprojektowane stojaki tzw. drzewka.W takich kołach utrzymujemy nominalne ciśnienie.

 

 

Przechowywanie samych opon różni się zasadniczo od sposobu przechowywania kół. Należy je przechowywać w pozycji „stojącej”, zmieniając ich punkt styku z podłożem raz na miesiąc w celu uniknięcia trwałych deformacji opony.

Istnieje natomiast kilka wspólnych zasad przechowywania zarówno opon jak i opon na obręczach. Należy je przechowywać zawsze czyste, w miejscu suchym, ciemnym i chłodnym ( w temp. od -5°Cdo + 30°C). Chronić je należy przed działaniem: ozonu, substancji żrących, ropopochodnych, z dala od światła słonecznego i urządzeń grzewczych.