OponyOpony całoroczneOpony letnieOpony zimowe

Hałas opon

101Views

Często zdarza się, że kierowcy narzekają na różny poziom hałasu różnych opon . Najczęściej zauważają głośniejszą pracę opon przy ich zmianie z letnich na zimowe. Bywa także, że przy założeniu nowych opon wydają się one głośniejsze.

Hałas to niepożądany dźwięk, którego działanie w przypadku opon może być uciążliwe dla człowieka. Uciążliwość hałasu i brak komfortu nim spowodowany zależy od jego natężenia, charakteru zmian w czasie, składu widmowego, a także cech związanych z jego subiektywnym odczuciem oraz czasu oddziaływania.

Źródłem powstawania hałasu podczas pracy opony jest jej ciągłe oddziaływanie z drogą. Podczas toczenia się następuje drganie klocków bieżnika oraz nierównomierny przepływ powietrza wynikający z nierównych szerokości i głębokości rowków bieżnika. Innym źródłem może być zbyt niskie ciśnienie w oponie.

Cechą każdej opony jest to, że przy określonym najmocniejszym drżeniu hałasuje ona najbardziej. Również chropowatość drogi i częstotliwość własna pojazdu ma wpływ na podniesienie poziomu hałasu.

Reasumując końcowy użytkownik nie do końca ma wpływ na to, czy zakupione opony będą w zgodzie z częstotliwością własną jego auta oraz po jakich drogach będzie się poruszał. Możemy sobie życzyć, aby nowe opony nie wzmacniały, ale absorbowały drgania i hałas.

Piotr
the authorPiotr
W naszej firmie od 2000 roku, ale w branży oponiarskiej o wiele dłużej. Główny przedstawiciel handlowy. Prywatnie lubi spacery nad morzem oraz dobrą książkę. Aktualnie jeździ na: General Altimax HP oraz Gislaved Euro Frost 3. Ulubiona właściwość opon: cisza.

Dodaj komentarz

X