OponyOpony całoroczneOpony letnieOpony zimowePrzechowywanie opon

Etykietowanie opon.

91Views

Już wkrótce, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1222/2009,  na oponach pojawią się odpowiednie etykiety. Jest to kolejny krok w kierunku informowania użytkowników o istotnych eksploatacyjnych parametrach oferowanych opon. Podawać one będą dane dotyczące: oporu toczenia opony, efektywności hamowania na mokrej nawierzchni oraz zewnętrzny hałas toczenia opony.
Etykiety, wzorowane na etykietach stosowanych do oznaczania klasy efektywności energetycznej  urządzeń AGD, pojawią się na oponach do samochodów osobowych i dostawczych.
Przykładowy wygląd etykiety: od lewej opory toczenia (mające bezpośredni wpływ na zużycie paliwa), po prawej hamowanie na mokrej nawierzchni (niestety bez danych o odporności na aquaplaning), poniżej zaś podany będzie zewnętrzny hałas toczenia (nie jest to zatem hałas słyszalny wewnątrz pojazdu).
Etykietowaniem objęte zostaną również opony zimowe. Szkoda zatem, że nie umieszczono na etykiecie jakiegokolwiek parametru „zimowego”.
Różnica dotycząca oporów toczenia pomiędzy klasą A a klasą F przekładać się będzie na różnice w zużyciu paliwa dochodzącą do 0,5 litra/100 km (!) a droga hamowania pomiędzy tymi klasami różnić się będzie o przeszło 10 metrów (!).

Wymóg ten obowiązywać będzie od 1 listopada 2012 roku.

Janusz
the authorJanusz
W naszej firmie od 1991 roku, czyli prawdziwy weteran zaprawiony w boju w stopniu Generała :) . Zajmuje się sprzedażą oraz reklamacjami opon. Prywatnie miłośnik pieszych wędrówek po polskich górach. Aktualnie jeździ na: Vredestein Hi-Trac oraz Snowtrac 3, Barum Brillantis 2 oraz Polaris 3. Ulubiona właściwość opon: przyczepność.

Dodaj komentarz

X