OponyTesty opon

ADAC ostrzega przed nierozważnym wyprzedzaniem

67Views

ADAC przeprowadziło test mający za cel wykazanie różnicy w czasie potrzebnym na pokonanie 20 kilometrowego odcinka drogi pomiędzy dwoma kierowcami. Jeden jechał normalnie a drugi wyprzedzał ile się da (na naszych drogach to standard). Oboje jednak spełniali warunek przestrzegania  dopuszczalnej prędkości (oprócz manewrów wyprzedzania). Wynik to 1,5 minuty przewagi kierowcy wyprzedzającego (10% czasu) kosztem o wiele większego prawdopodobieństwa wypadku przy wyprzedzaniu oraz notorycznym łamaniem ograniczenia prędkości. Bardzo ciekawie prezentują się wyniki badania ADAC (dot. Niemiec):
– 73% wypadków ma miejsce w terenie zabudowanym
20% na drogach lokalnych
– 7% na autostradach

Statystyka wypadków śmiertelnych:
– 30% w terenie zabudowanym
59% na drogach lokalnych
– 11% na autostradach

Różnica polega na tym, że my nie mamy praktycznie żadnych autostrad. Ta statystyka pokazuje jak bardzo niebezpieczne są manewry wyprzedania na drogach lokalnych, czyli u nas praktycznie wszędzie. A przecież wszyscy się śpieszą i wyprzedzać trzeba…. Tutaj nawet najlepsze opony nic nie pomogą.

admin
the authoradmin
W branży oponiarskiej od kilku lat, zajmuje się m.in aktywnością firmy w Internecie. Prywatnie także pasjonat motoryzacji. Lubi być pierwszy pod kolejnymi światłami :) Aktualnie jeździ na: General Altimax HP, Vredestein Snowtrac 3. Ulubiona właściwość opon: cisza.

1 komentarz

  • Oczywiście racja na typowych drogach. Jeżeli ktoś jednak jechał z Wrocławia do Karpacza, Szklarskiej Poręby, spotkał zapewne kierowców safetycar'ów pędzących po drogach lokalnych nieraz nawet powyżej 70km/h.

    Kiedy jadę tą trasą i widzę z przeciwka kolumnę 30 lub więcej samochodów wlekących się za osobą która nie powinna uzyskać prawa jazdy, znacząco zwalniam, bo wiem że komuś w kolumnie puszczą nerwy i znajdzie się na moim pasie ruchu wykorzystując ten kawałek prostej dysząc i puszczając parę z nozdrzy.

Dodaj komentarz

X